Nyelvészek, szociológusok, esztéták és irodalomtörténészek vizsgálják évek óta a jelenséget, mely a valóságshow-kkal egy időben tűnt fel és kezdett hódítani. Hasonló is azokhoz: az intimitásnak, a magánszférának itt nincs helye; a közönség ismeretlen ismerősök mindennapjairól akar olvasni. A blogot nyilvános naplónak is nevezik, bár ez paradoxon, hiszen a naplóírás az elkülönülés műfaja. Kizárja az olvasót, személyes hangvétele nem a közönségnek szól. „A napló lakatlan sziget, az a sziget, melyre csak a naplóíró bejáratos, és rajta kívül senki más. Ennek a műfajnak nincs szüksége olvasóközönségre.” – állítja Baráth Ágnes irodalomtörténész. Egy-két évtizede még az illetlenség és a gátlástalanság legmagasabb fokának számított, hogy valaki beleolvas más naplójába.
2009.02.08. 19:37
Mi a blog?
Címkék: csak ennyi
Szántó T. Gábor író szerint: „A nyilvános naplóírás önmagában problematikus. Az igazi napló a lélek meztelenkedése, amit jellegzetesen nem nyilvánosan végez az ember. A napló nem más, mint bennünk felgyűlt salakanyag kibocsátása. Minél inkább formátlan és rendezetlen, annál inkább igazi. És ugyanezért szégyelljük, és rejtjük el mások előtt – mint testi anyagcserénket.”
Ezzel egyetértek, ezért befejeztem a blogolást. Egyébként egyértelmű is.
1 komment
A bejegyzés trackback címe:
https://bigapple.blog.hu/api/trackback/id/tr77930782
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
szamárfül/pável · http://pavelolvas.blog.hu/ 2009.03.04. 20:31:03
pedig ahogy nézem, tezszett volna a blogod...